W Świętoszowie odsłonięto pomnik generała Stanisława Maczka

Tomasz Burchardt 2024-08-09  |  Świętoszów
UDOSTĘPNIJ:
Źródło: Informacje Lubuskie, 09.08.2024
W 80. rocznicę rozpoczęcia walk we Francji przez polską 1. Dywizję Pancerną, dowodzoną przez Stanisława Maczka, w Świętoszowie odsłonięto pomnik generała. We wczorajszej uroczystości wzięła udział wnuczka legendarnego pancerniaka. Odsłonięcie pomnika to część dwudniowych obchód święta 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. Maczka w Świętoszowie. 9 sierpnia wojsko urządziło festyn rodzinny, a od 19.30 zaczną się koncerty i zabawa.

eb23561770b548539df44794ce118cdd.jpg

W niedzielę kolejny odcinek programu "Nad Odrą". Tym razem tematem głównym będą zabytki

Wnuczka generała Stanisława Maczka nie kryła wzruszenia, odsłaniając pomnik dziadka, który jest patronem świętoszowskich pancerniaków.

Stanisław Maczek jest uznawany za twórcę polskich wojsk pancernych. Brał udział w I Wojnie Światowej, Wojnie Polsko-Bolszewickiej i Wojnie Obronnej 1939 roku. Rok później walczył z Niemcami we Francji. Po sformowaniu w Wielkiej Brytanii 1. Polskiej Dywizji Pancernej wyzwalał w 1944 roku francuskie, holenderskie i belgijskie miasta.

Generał Maczek był ceniony przez swoich żołnierzy. Oni byli mu bardzo oddani. On nigdy nie zostawił swoich pancerniaków na polu bitwy. Dla generała życie żołnierzy, którymi dowodził, było najważniejsze. Cenił ich za męstwo i oddanie.

Na polach bitew Stanisław Maczek powtarzał: żołnierz polski bije się za wolność wielu narodów, ale umiera tylko dla Polski. Generałowi niedane było jednak wrócić po wojnie do ojczyzny. Komunistyczne władze pozbawiły go obywatelstwa. Musiał pozostać na emigracji, ale o Polsce nie zapomniał.

Generał Stanisław Maczek zmarł w wieku 102 lat w Edynburgu. Na jego cześć polscy pancerniacy noszą czarne berety i czarny naramiennik na mundurze.