15 marca granice Polski w związku z pandemią koronawirusa zostały zamknięte. Po przekroczeniu granicy każda osoba z wyjątkiem pracowników z przygranicznych miejscowości była kierowana na obowiązkową 14-dniową kwarantannę. Zmieniło się to 27 marca, od tego dnia nawet pracownicy byli obejmowani kwarantanną.
Początkowo granice miały być zamknięte przez 10 dni. Termin został jednak przedłużony, a to dla tysięcy transgranicznych pracowników i uczniów oznaczało długą przerwę w wykonywaniu obowiązków. Ostatniego dnia kwietnia rząd ogłosił, że od 4 maja zniesie obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla transgranicznych pracowników i uczniów.
Dziś na przejściach granicznych w województwie lubuskim było spokojnie. Wielu Polaków, którzy pracują w Niemczech, przyjeżdżało, żeby sprawdzić, jak nowe zasady wyglądają praktyce.
Zgodnie z nowymi przepisami każdy pracownik lub uczeń przekraczający granicę musi pokazać dokument potwierdzający, że pracuje lub uczy się u naszych zachodnich sąsiadów.
Złagodzenie obostrzeń nie dotyczy jednak osób, które wykonują zawody medyczne. W ich przypadku 14-dniowa kwarantanna nadal obowiązuje.