Takie dziewczęta to duma Drezdenka! Piątą edycję Plebiscytu Złota Piłka „Ekstraklasy kulturalnej” wygrały „Dziewczęta z buławami”. Charakterystyczną statuetkę w kształcie niewielkiej piły od pięciu lat dostają osoby albo grupy, które tworzą i promują wydarzenia kulturalne w małych miejscowościach. Kandydatury, za pośrednictwem poczty lub maila, mógł zgłosić każdy. W tym roku nadesłano jedenaście propozycji. Nominowanych, zwycięzców i wyróżnionych wybrała kapituła.

„Dziewczęta z Buławami” z Drezdenka „Dziewczęta z Buławami” z Drezdenka

Tancerki występują w trzech grupach wiekowych: kadetek, juniorek i seniorek. Swoim tańcem wzbogacają uroczystości w regionie, np. obchody związane z 11 listopada  czy majówką. Są też obecne podczas wielu imprez np. „Dni Drezdenka” czy „Dożynek”. Jakby tego było mało – zdobywają wiele prestiżowych nagród. Niedawno dziewczęta prowadzone przez Natalię Nadworną z ogromnymi sukcesami wróciły z Mistrzostw Polski Mażoretek w Kędzierzynie-Koźlu. 

Grotowski Teatr Muzyczno-Dramatyczny Grotowski Teatr Muzyczno-Dramatyczny

Działają w Grotowie od trzech lat, spotykają się na próbach kiedy tylko się da i przygotowują spektakle, filmy, wydarzenia artystyczne. Robią przedstawienia, wymyślają do nich muzykę i również ją wykonują! Opowiadają w swoim teatrze o świecie, o Grotowie, o Puszczy Noteckiej, o jej fascynującej urodzie i jej niezwykłych mieszkańcach. Wszystkie artystyczne wydarzenia wymyślają razem, a w ich realizację zaangażowanych jest wielu mieszkańców Grotowa.

Zespół Śpiewaczy „Grochowiczanki” Zespół Śpiewaczy „Grochowiczanki”

Grochowice są niewielką wsią na Dolnym Śląsku, kilkaset metrów od granicy naszego regionu. Przed laty na wyrąb lasu do Grochowic przyjeżdżał legendarny bard Edward Stachura a od dwunastu lat naukowcy z całej Polski, uczestniczący w Ogólnopolskiej Konferencji Interdyscyplinarnej „Język. Religia. Tożsamość”, na którą zaprasza gorzowską Akademia im. Jakuba z Paradyża. Spotkania w remizie, które przybrały postać rozśpiewanej biesiady, wzbogaconej o regionalne potrawy, niosą ze sobą ogromne wartości kulturowe i budują znakomite relacje, których skutkiem, są przyjaźnie i współpraca. Przejawem tego jest zaproszenie „Grochowiczanek” na Festiwal Kultury Europejskiej, organizowany kilkanaście dni temu przez Akademię im. Jakuba z Paradyża.

Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Grzmiącej Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich w Grzmiącej

Wicher zmian w Grzmiącej powiał w 2007 roku, kiedy panie z niewielkiej wsi koło Cybinki założyły Stowarzyszenie Kobiet Wiejskich. Wtedy zaprosiły wszystkich na wspólny opłatek. Na co dzień rozwijają zainteresowania dzieci i młodzieży, podtrzymują zwyczaje i tradycje, działają charytatywnie oraz wspierają kulturę. Jakby tego było mało - przy stowarzyszeniu działa zespół kabaretowo-taneczny, który rozbawia do łez programem kabaretowym o wiejskiej tematyce.

Zespół Śpiewaczy „Jagienki” z Bogdańca Zespół Śpiewaczy „Jagienki” z Bogdańca

Jagienki mają w repertuarze całą gamę pieśni i piosenek – od patriotycznych, przez biesiadne do religijnych. Nie może, więc dziwić, że śpiewem czarują niejednego Lubuszanina. Robią to od 36 lat! Do wielu piosenek same napisały teksty a w komponowaniu muzyki pomaga im Jan Piśko. „Jagienki” śpiewają wszędzie, występują m.in. w Bogdańcu, Witnicy, Kostrzynie, Gliśnie i Kłodawie.

Sylwia Wawrzyniak-Bodnar i Anna Lewandowska-Zwiahel Sylwia Wawrzyniak-Bodnar i Anna Lewandowska-Zwiahel

O tym, że kobieta jest emocją nie trzeba nikogo przekonywać, ale jak przełożyć to na fotograficzny papier? To pytanie postawiły sobie Anna Lewandowska-Zwiahel i Sylwia Wawrzyniak-Bodnar. Pierwsza wymyśliła i zaaranżowała wystawę o tym tytule, druga - wykonała zdjęcia. Panie zaprosiły 36 kobiet z gminy Sulechów. Oj, srodze się natrudziły, bo najpierw trzeba było modelki namówić, a potem wystylizować, ubrać a czasem i… lekko rozebrać. Efekt był jednak oszałamiający. A prezentacja w winnicy na przyciągnęła prawdziwe tłumy miłośników dobrej fotografii.

Statuetka Statuetka Pierwszym laureatem plebiscytu Ekstraklasy Kulturalnej zostało Stowarzyszenie Rozwoju Wsi „Nova” z Łośna. Statuetki trafiły też do Towarzystwa Miłośników Polesia i Białkowa, twórcy ogrodowej kolejki Jerzego Jóźwiaka z Nietoperka i Zespołu Śpiewaczego Gubińskie Łużyczanki.